طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر: جمعه 12 اسفند 1401 , 00:28:09 | کد خبر : 8430 |
 •   

  امید گچساران؛ کودکان روستای قیام از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد در آستانه سوم مارس مصادف با ۱۲ اسفند روز جهانی حیات وحش مهربانی با طبیعت را با نقاشی مشق کردند . این کودکان غصه همه ایرانیان برای پیروز توله یوز ایرانی که چند روز پیش بر اثر بیماری تلف شد را یادآور شدند و […]

  امید گچساران؛

  امید گچساران؛

  کودکان روستای قیام از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد در آستانه سوم مارس مصادف با ۱۲ اسفند روز جهانی حیات وحش مهربانی با طبیعت را با نقاشی مشق کردند .

  این کودکان غصه همه ایرانیان برای پیروز توله یوز ایرانی که چند روز پیش بر اثر بیماری تلف شد را یادآور شدند و ابراز کردند برای حفظ گونه های گیاهی و جانوری حیات وحش باید همین امروز دست بکار شویم که فردا دیر است.

  روستای قیام با جمعیتی بالغ بر یک هزار و ۸۰۰ نفر حد فاصل مناطق شکار ممنوع حاتم و تلرش و حفاظت شده سولک شهرستان بهمئی قرار دارد که بدلیل موقعیت جغرافیایی و حساس این منطقه و متناسب برنامه روز جهانی حیات وحش در این روستا با همکاری بخشدار لنده، دهیار مردم و دانش آموزان این روستا با برگزاری کارگاه آموزشی نقاشی ” حیات وحش” گرامی داشته شد.

  معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه این آیین با اشاره به اینکه روز حیات وحش در سراسر جهان با اجرای برنامه های آموزشی و مشارکتی با هدف حفاظت و اهمیت دادن به همه حیوانات،گیاهان برنامه های آموزشی اجرا می شود گفت: آیین روز جهانی حیات وحش برای نهادینه کردن فرهنگ رفتار اصولی با حیات وحش در روستای قیام از توابع شهرستان لنده برگزار شد.

  جمشید عبدی پور با اشاره به شعار امسال روز جهانی حیات وحش با عنوان مشارکت برای حفاظت از حیات وحش یادآور شد : صیانت از میراث طبیعی زاگرس در محیط پیرامونی کهگیلویه و بویراحمد نیازمند مشارکت همه اقشار جامعه است.

  وی تصریح کرد : بدلیل رفتار نامناسب بشر با طبیعت در ۵۰ سال اخیر شاهد کاهش و در مواردی انقراض گونه های مهمی از حیات وحش گیاهی و جانوری بوده ایم که برای پایان دادن به این رویه نیاز است تا همه شهروندان مسئولیت پذیر باشند.

  عبدی پور با اشاره به وجود ۵۷ روستا در نزدیکی مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد:برای حفظ گونه های جانوری و گیاهی باید در رفتارمان با طبیعت بازنگری کنیم.

  وی با بیان اینکه منطقه حفاظت شده دنا با ۴۰ روستا بیشترین جوامع محلی نزدیک به مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد را به خود اختصاص داده است عنوان کرد: مشارکت همه شهروندان برای حفظ حیات وحش ضرورتی اجتناب ناپذیر است .

  معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: همچنین شهرهای سی سخت و پاتاوه در نزدیکی ذخیره گاه حیات وحش دنا قرار دارند.

  توصیه هایی برای حفظ حیات وحش

  عبدی پور ابراز کرد: بیماری برگخوار بلوط که پارسال تاکنون باعث خسارت به جنگل های استان شده نتیجه رفتار نادرست با محیط زیست است.

  وی اضافه کرد: استفاده از سموم کشاورزی و از بین رفتن دشمنان طبیعی آفت و بیماری باعث خسارت های جبران ناپذیر به بلوطستان های کهگیلویه و بویراحمد شده است.

  معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: استفاده بی رویه از سم های حشره کش از جمله اقدام هایی است که سبب آسیب به حشرات مفید می شود که نیاز است از این سموم کمتر استفاده کنند.

  وی عنوان کرد:رهاسازی زباله ها در حاشیه رودخانه ها،حاشیه شهرها و روستاها که منجر به آلودگی آب وخاک می شود از دیگر رفتارهای نادرست با طبیعت است.

  معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد:غذا دادن به حیات وحش تنها محدود به مواد خام مانند گندم شود و گردشگران غذاهای اضافی را در طبیعت رها نکنند زیرا ممکن است پس از چند روز جانوران استفاده و تلف شود.

  عبدی پور بیان کرد:ترقه و شلیک با اسلحه که ایجاد آلودگی های صوتی می شود باعث مهاجرت گونه های حیات وحش شده و این امر سبب تعارض با حیوانات مناطق دیگر یا انسان ها می شود.

  وی اظهار کرد: استفاده از برق و زهربرای صید کردن ماهی از دیگر اقدام های نادرستی است که سبب از بین رفتن موجودات کوچک در منابع آبی می شود.

  آسیب های زیستگاه های حیات وحش

  وی در پاسخ به پرسشی درباره آسیب های زندگی در نزدیکی زیستگاه جانوران تاکید کرد: ورود گونه های جانوری به روستاها و دستبرد به محصولات کشاورزی و دام های آنان از مهمترین آسیب های این امر است.

  عبدی پور با اشاره به اینکه تعداد پرشماری از روستاهای استان در نزدیکی مناطق شکار ممنوع قرار دارند تاکید کرد: ۹۵درصد از گزارش ورود گونه های حیات وحش به مناطق مسکونی در روستاهای نزدیک مناطق آزاد شکارممنوع صورت می گیرد.

  وی اضافه کرد :زندگی بشر در کره زمین به حیات وحش و منابع مبتنی بر تنوع زیستی متکی است تا همه نیازهای انسان ها از جمله غذا ،سوخت ،دارو ،پوشاک ،مسکن را تامین کند .

  معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در باره پیشگیری از آسیب های احتمالی به دام و محصولات کشاورزی تاکید کرد: محصور کردن مزارع، دام ها و باغ ها و وجود سگ گله همراه گوسفندان از راهکارهای کاهش این خسارت هاست.

  وی در مورد نحوه اقدام برای جبران خسارت های ناشی از حمله جانوران به روستاییان هم گفت: تنظیم گزارش اولیه میزان خسارت ها، تایید صورت جلسه از سوی شوراهای اسلامی و پاسگاه های نیروی انتظامی و ارائه مستندات به نزدیک ترین اداره محیط زیست از مراحل دریافت این خسارت هاست.

  استان کهگیلویه و بویراحمد با ۳۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار منطقه حفاظت شده و موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر ۲۰ درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود ۴۰ درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است.

  هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامی با وسعت ۲۵ هزار و ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با ۲ هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.

  ۳۲۴ گونه جانوری مهره دار در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که ۲۲۷ گونه از این تعداد شامل انواع پرندگان است.

  این استان با بیش از ۱۶کیلومتر مربع وسعت و در اختیار داشتن یک درصد خاک از کشور ۱۸ درصد گونه‌های جانوری کشور را در خود جای داده است.

  انتهای پیام/فرزانه شریفی

  This site is using SEO Baclinks plugin created by Cocktail Family

  برچسب ها:

  امروز شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲, ۰۲:۳۲:۵۰
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • چهارمیلیون و ۲۰۰هزار بازنشسته زیر پوشش خدمات تامین اجتماعی هستند
 • ۱۷ خانه محیط زیست در باشت کهگیلویه و بویراحمد گشایش یافت
 • اقدامات لازم جهت ارتقای چرخه بهره وری و عملکردها آغاز شد
 • تلاش بی وقفه برای گازرسانی به روستاهای استان / ارائه برنامه تحولی برای جامعه عشایری در سفر دولت
 • موافقت سازمان تامین اجتماعی با احداث بیمارستان جدید در دهدشت+گزارش تصویری
 • تحریم‌های آمریکا علیه شرکت ملی نفت ایران به روز رسانی شد
 • ادعای رسانه‌ها درباره توافق موقت ایران و آمریکا/ واشنگتن تکذیب کرد
 • طرح ساماندهی تابلو ترانس های برق در یاسوج آغاز شد
 • الحاق ۲۰ هکتار از اراضی شهر یاسوج برای طرح نهضت ملی مسکن
 • تحریم‌های جدید خزانه‌داری آمریکا علیه ایران و چین
 • ۶ خوراکی و نوشیدنی که باعث کم آبی بدن در تابستان می‌شوند
 • تلخ و شیرین حفاظت از محیط زیست در گفت و گو با یک محیط بان
 • درمانگاه شهر مارگون دارای پزشک متخصص شد
 • استاندار پیگیر قطعی چند ساعته آب گچساران/ مشکلی در تامین آب از سد کوثر نیست+گزارش تصویری
 • آتش سوزی مزارع شهرستان دنا مهار شد
 • طرح گازرسانی به منطقه زیلایی ۵۵ روستا را به شبکه گاز وصل می کند
 • پیگیری ساخت بیمارستان تامین اجتماعی دهدشت در سفر دور دوم دولت به کهگیلویه و بویراحمد+گزارش تصویری
 • بازدید استاندار از بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت/ مشکل کمبود تجهیزات رفع شود+گزارش تصویری
 • خرید تضمینی ۶۳ هزار تن گندم از کشاورزان در کهگیلویه و بویراحمد
 • مشکلی در تامین آرد کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های همجوار نیست