طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر: سه شنبه 04 بهمن 1401 , 16:27:53 | کد خبر : 8155 |
 •   

  امید گچساران؛ تلاش مسئولان برای افزوده شدن برخی تجهیزات و امکانات آتش نشانی در دولت سیزدهم چشم انداز روشنی برای آینده شهریاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص امدادرسانی حوادث ایجاد کرده اما کمبود برخی زیرساخت ها و سهل انگاری شماری از شهروندان منجر به هشدار کارشناسان شده است. آن طور که مسئولان دستگاه […]

  امید گچساران؛

  امید گچساران؛

  تلاش مسئولان برای افزوده شدن برخی تجهیزات و امکانات آتش نشانی در دولت سیزدهم چشم انداز روشنی برای آینده شهریاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص امدادرسانی حوادث ایجاد کرده اما کمبود برخی زیرساخت ها و سهل انگاری شماری از شهروندان منجر به هشدار کارشناسان شده است.

  آن طور که مسئولان دستگاه های اجرایی دولت سیزدهم در کهگیلویه و بویراحمد می گویند: اختصاص تجهیزات بالابر برای امدادرسانی در ساختمان های بلندمرتبه، برنامه ریزی برای رفع نواقص کمبود نیروی انسانی، پیش بینی آموزش های تخصصی امداد و نجات و تلاش برای اصلاح سازه های پرخطر از برنامه های دولت است که امیدها را برای توانمندسازی بیشتر نجاتگران به هنگام امدادرسانی بهتر در شهر یاسوج زنده کرده است.

  غیراستاندارد بودن آسانسورهای برخی ساختمان ها،پرخطر بودن شماری از ساختمان ها، فرسوده بودن ناوگان خودرویی آتش نشانی، مزاحمت های تلفنی تعدادی از شهروندان برای سامانه امدادرسانی ۱۲۵ و کمبود زیرساخت های ایستگاه های آتش نشانی باعث هشدار کارشناسان در خصوص امکانات امدادرسانی به وقت حوادث در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد شده است به همین علت دولت مصمم است در این خصوص اقدام های اثرگذاری را انجام دهد.

  از آنجا که مهاجرپذیری، رواج بلندمرتبه سازی،جاری بودن رودخانه بشار در شهر و گزارش سالیانه شمار زیادی غرق شدگی که برخی از آنان منجر به مرگ غرق شدگان می شود و سردسیری و برف گیر بودن منطقه یاسوج را نیازمند انجام امدادرسانی های پرتکرار کرده توجه به تکمیل امکانات امدادرسانی در رویایی با حوادث اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

  بر اساس طرح تفصیلی که سال ۱۳۸۴ تدوین شده شهر یاسوج در محدوده یکهزار و ۸۱۸ هکتار و جمعیت ۱۲۰هزار نفر تعریف شده اما طبق بررسی های جدید کارشناسان که در سال گذشته انجام شده به علت برنامه ریزی برای الحاق برخی مناطق به یاسوج و مهاجرت شمار زیادی از هموطنان به این شهر طرح جامع تفصیلی مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در افق سال ۱۴۱۵ برای ۳۵۰ هزار نفر و بیش از سه هزار هکتار پیش بینی شده که این امر ضرورت تقویت امکانات امداد و نجات در این شهر را بیشتر کرده است.

  اختصاص تجهیزات بالابر برای امدادرسانی در ساختمان های چند طبقه

  مدیرکل امور شهری استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت::یک دستگاه خودروی آتش نشانی مجهز به دستگاه بالابر به شهر یاسوج برای امدادرسانی به وقت وقوع حوادث در این شهر اختصاص یافته است.

  فرزاد بابکان پور افزود:برای نخستین برای یک خودروی بالابر به منظور امدادرسانی حوادث در آپارتمان های چند طبقه (حداکثر تا ۱۰ طبقه) شهر یاسوج پیش بینی شده و قرار است این تجهیزات در اولین فرصت به یاسوج ارسال شود.

  وی با اشاره به گسترش احداث ساختمان های چندطبقه در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و نیاز به تجهیزات بالابر برای آتش نشانی یاسوج تاکید کرد که مجوز این تجهیزات گرفته شده و قرار است در نخستین مرحله به استان منتقل شود.

  بابکان پور با اشاره به اینکه تجهیز آتش نشانی یاسوج به تجهیزات بالابر از درخواست های متولیان بوده ابراز امیدواری کرد: با تامین این امکانات گامی بلند برای کاهش خسارت های جانی و مالی هنگام بروز حوادث در این شهر برداشته شود.

  وی عنوان کرد: تامین تجهیزات ایستگاه آتش نشانی شهر مادوان و راه اندازی یک ایستگاه دیگر در روستای سرآبتاوه با توجه به اینکه بر اساس طرح تفصیلی جدید قرار است این مناطق به شهر یاسوج ملحق شوند از دیگر برنامه های دولت برای ارتقای امکانات امدادرسانی هنگام حوادث است.

  امکانات موجود و برنامه ریزی برای تامین نیروی انسانی

  رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یاسوج درباره زیرساخت های موجود این بخش خدمات رسان عنوان کرد:هم اکنون چهار ایستگاه آتش نشانی در شهر یاسوج مستقر است که یکی از این مراکز خدمات رسان از سوی یک نیکوکار اهدا شده است.

  وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۶۳نیروی آموزش دیده متخصص در زمینه امداد و نجات ایستگاه های آتش نشانی شهر یاسوج خدمات رسانی می کنند که روزانه به طور میانگین ۱۰ حادثه را امدادرسانی می کنند.

  رستمی بدون اشاره به آمار تاکید کرد که براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است تعدادی نیروی مستعد و دارای آمادگی جسمانی برای فعالیت در ایستگاه های آتش نشانی این شهر پس از شرکت در آزمون استخدامی به نیروهای موجود اضافه شود.

  ناوگان حمل و نقل فرسوده

  وی درباره وضعیت سایر تجهیزات آتش نشانی شهر یاسوج تصریح کرد: با توجه به اهمیت لحظه ها در امدادرسانی و این مساله که استاندارد از رده خارج شدن خودروی امدادرسانی در آتش نشانی ۱۰ سال است نوسازی ناوگان خودروهای این مراکز خدمات رسان از دیگر نیازهایی است که باید مورد توجه مسئولان باشد.

  آموزش های تخصصی

  رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یاسوج با اشاره به اینکه آموزش تخصصی نیروهای امدادرسان از دیگر برنامه های این نهاد است اظهار کرد: با توجه به اینکه وظیفه امداد و نجات غرق شدگان به تازگی آتش نشانی واگذار شده ۱۲ نفر از امدادگران آتش نشانی این شهر آموزش های تخصصی در این حوزه را فرا گرفتند.

  وی آموزش های ایمنی را از دیگر برنامه های آتش نشانی یاسوج اعلام کرد و افزود:آموزش های حین بروز حوادث در در شهرکهای صنعتی،دستگاه های اجرایی و محلات مسکونی پیش بینی شده است.

  شوخی با سامانه ۱۲۵ و عواقب آن

  رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یاسوج با اشاره به شوخی های برخی شهروندان با سامانه امدادرسان ۱۲۵ آتش نشانی تاکید کرد: این اقدام به دلیل احتمال وقوع حادثه همزمان و تاخیر در اعزام امدادگران به محل حادثه می تواند به قیمت جان انسان ها تمام شود.

  رستمی از رسانه های ارتباط جمعی حواست در خصوص آگاهی بخشی به شهروندان برای پرهیز از مشغول کردن غیرضروری خط ۱۲۵ تلاش بیشتری داشته باشند.

  وی درباره سرانجام مزاحمان سامانه تلفنی ۱۲۵ عنوان کرد: یک مزاحم تلفنی آتش نشانی یاسوج که با شماره گیری سامانه ۱۲۵ باعث اختلال در خدمات رسانی شده بود شناسایی و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

  شناسایی ساختمان های پرخطر

  رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یاسوج همچنین از شناسایی ۱۸ ساختمان پرخطر در شهریاسوج خبر داد و افزود: این ساختمان ها که در میان آنان آپارتمان ها هم مشاهده می شود تجهیزات ایمنی مورد نیاز را ندارند.

  رستمی گفت: پس از هماهنگی های انجام شده با مسئولان متولی قرار است در این ساختمان ها اصلاح های مورد نیاز را انجام دهند.

  گرفتاری در آسانسور در صدر حوادث یاسوج

  رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یاسوج با اشاره به اینکه که بیشترین حوادث این شهر به گرفتاری در آسانسور اختصاص دارد گفت: ماهانه ۸۰ تا ۱۰۰ نفر در آسانسورهای شهر یاسوج محبوس می شوند و بلافاصله عملیات نجات صورت می گیرد.

  بیشتر این حوادث به خاطر قطعی برق و استاندارد نبودن آسانسورهای ساختمان های چند طبقه اتفاق می افتد.

  وی ادامه داد: تعدادی از آسانسورها در شهر مشکل ایمنی دارند و هیچ حفاظی در آنان وجود ندارد و استفاده از این زیرساخت ها بازی با جان افراد است.

  رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یاسوج ابراز کرد: چندین بار مکاتبه و هشدار های لازم از سوی این سازمان به صاحبان این آسانسورهای پرخطر داده شده و امید است مالکان این ساختمان ها به رفع نقص اقدام کنند.

  رستمی ابراز داشت: سازمان نظام مهندسی و اداره کل استاندارد باید در ارائه تاییدیه پایان کار ساختمان ها نصب آسانسور های ایمن را در دستور کار قرار دهند.

  براساس آخرین آمار که در سال ۱۳۹۹ اعلام شده شهر یاسوج ۱۳۹ هزار نفر جمعیت دارد.

  انتهای پیام/فرزانه شریفی

  This site is using SEO Baclinks plugin created by Cocktail Family

  برچسب ها:

  امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲, ۱۶:۴۱:۳۵
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • غار ده شیخ شاهکار شگفت انگیز طبیعت در کهگیلویه و بویراحمد
 • ضرورت مراقبت از حیات وحش در فصل زاد و ولد
 • ۳۵ خواص و فواید میوه کیوی برای سلامت و زیبایی + عوارض کیوی
 • خرما بهترین ماده غذایی برای تامین تدریجی قند خون
 • مرغ ارزان شد
 • کودک ۶ ساله کهگیلویه و بویراحمدی در رودخانه بشار غرق شد
 • ساعت کاری ادارات در ماه رمضان شناور شد
 • توزیع ۱۲۳ میلیون لیتر بنزین در روز گذشته
 • منطقه گردشگری تل خسرو در کهگیلویه و بویراحمد جاذبه ای آمیخته با افسانه
 • تعیین دستمزد کارگران به فردا موکول شد
 • سازمان جهانی بهداشت: امسال سال پایان همه گیری کروناست
 • شمار جانباختگان سوانح جاده ای کهگیلویه و بویراحمد ۲۲ درصد افزایش یافت
 • حقوق و دستمزد کارگران تا اوایل هفته آینده تعیین می شود
 • کهگیلویه و بویراحمد آماده پذیرش مهمانان نوروزی است
 • بارش حدود ۸۰۰ میلی متر باران در یاسوج
 • تفاوت‌های حساسیت فصلی با کرونا
 • باکو سفیر ایران را احضار کرد
 • سوغاتی های کهگیلویه و بویراحمد
 • امکانات مبارزه با پروانه برگخوار بلوط در کهگیلویه و بویراحمد فراهم شد
 • همه چیز درباره دوربین‌های ثبت جریمه