طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر: یکشنبه 06 آذر 1401 , 16:25:39 | کد خبر : 7728 |
 •   

  امید گچساران؛ حمایت های دولت برای ساخت مسکن در مناطق شهری و روستایی گچساران در قالب سه طرح احیای بافت فرسوده، نهضت ملی و نوسازی خانه های مناطق روستایی این شهرستان در دست اجراست اما این طرح ها با وجود پیشرفت فیزیکی خوب موانعی هم دارد که نیازمند توجه مسوولان برای شتاب بخشی است. اگرچه […]

  امید گچساران؛

  امید گچساران؛

  حمایت های دولت برای ساخت مسکن در مناطق شهری و روستایی گچساران در قالب سه طرح احیای بافت فرسوده، نهضت ملی و نوسازی خانه های مناطق روستایی این شهرستان در دست اجراست اما این طرح ها با وجود پیشرفت فیزیکی خوب موانعی هم دارد که نیازمند توجه مسوولان برای شتاب بخشی است.

  اگرچه طی شدن فرایند مراحل ابتدایی طرح نهضت ملی مسکن در گچساران، افزایش ۲ برابری وام های نوسازی واحدهای مسکونی روستایی امیدها برای فراهم شدن بستر مسکن استاندارد و ایمن برای شهروندان کم بضاعت در گچساران را زنده کرده اما مشکلاتی مانند کم بودن میزان تسهیلات بانکی طرح احیای بافت فرسوده و همکاری ضعیف برخی دستگاه های خدمات رسان و همچنین گران بودن مصالح ساختمانی از موانع احداث سرپناه برای مردم کم درآمد است.

  شهروندان ساکن مناطق بافت فرسوده و افراد کم بضاعتی که برای خانه دار شدن از طریق نهضت ملی مسکن یا طرح احیای بافت فرسوده اقدام کرده اند از مسوولان انتظار دارند تا با رفع موانع این طرح ها زمینه را برای ایجاد سرپناه استاندارد و ایمن از طریق حمایت های دولت فراهم کنند.

  از آنجا که مسکن استاندارد یکی از مقوله های مهم برای رفاه و حتی امنیت جانی شهروندان ساکن خانه های فرسوده است از مسوولان متولی انتظار می رود با رفع مشکلات مذکور زمینه را برای صاحب خانه شدن افراد کم درآمد در سایه حمایت های دولت فراهم کنند.

  انتظارات شهروندان

  یکی از شهروندان گچسارانی که برای خانه دار شدن از طریق نهضت ملی مسکن اقدام کرده با اشاره به اینکه پیش از تقاضای مسکن در طرح جدید، خانه ای رهن کرده بود و حالا پول رهن را به عنوان سهم آورده پرداخت کرده گفت: پرداخت اجاره بها برایم بسیار سخت است و از مسئولان انتظار می رود تا در کمترین زمان ممکن برای احداث خانه های این طرح همت کنند.

  رویا محمدی به سال ها رنج خانه به دوشی و اسباب کشی اشاره کرد و گفت: امیدوارم با طرح نهضت ملی مسکن صاحب خانه شوم.

  یکی از شهروندان گچسارانی که در خیابان امینی شهر دوگنبدان در حال احداث خانه است گران بودن مصالح ساختمانی را یادآور شد و اظهار داشت: دولت با تامین مصالح ارزان قیمت به تکمیل خانه های نیمه تمام بافت فرسوده کمک کند.

  احمد یوسفی با بیان اینکه برای تامین هزینه مصالح ساختمانی ناچار به فروش یک طبقه از خانه ۲ طبقه در حال احداث خود شده ام ابراز داشت: افراد زیادی هستند که برای نوسازی خانه های خود در حاشیه شهر دوگنبدان اقدام کرده اند اما نمی توانند هزینه های مصالح را تامین کنند.

  وی عنوان کرد: با وجود افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی و حق الزحمه کارگر اما هنوز وام های احیای بافت فرسوده ۵۰۰ میلیون ریال است که نیاز است تا نسبت به افزایش وام اقدام شود.

  روند طرح نهضت ملی مسکن

  راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد گفت:شهرستان گچساران از نظر روند تامین زمین و انجام مراحل مقدماتی طرح نهضت ملی مسکن پیش تر از سایر نقاط استان است به طوری که هم اکنون ساخت واحدهای مسکونی این طرح در ۶ سایت در دست اجراست.

  محمد راستا اظهار داشت: ۱۲ هزار و ۲۹ شهروند گچسارانی برای استفاده از طرح نهضت ملی مسکن نام نویسی کرده اند که پس از بررسی های انجام شده تقاضای ۲ هزار و ۷۱۱ نفر تایید نهایی شده است.

  سبز بودن فرم «ج» متقاضی به این معنا که از ابتدای انقلاب تاکنون از امکانات دولتی یا یارانه‌ای بخش مسکن و زمین و وام مسکن استفاده نکرده باشد ، متأهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا و نداشتن مالکیت خصوصی املاک یا مسکن از جمله شروط اولیه ثبت نام در این طرح است.

  وی تاکید کرد:تاکنون یکهزار و ۹۲۵ نفر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در گچساران افتتاح حساب بانکی کرده اند و به ۷۵۸ نفر پروژه تخصیص یافته است.

  مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: همکاری ضعیف برخی از دستگاه های خدمات رسان از موانع پیش روی شتاب بخشی به این طرح است.

  راستا تصریح کرد: با توجه به اینکه طرح های نهضت ملی مسکن جزو اولویت های مهم دولت در کهگیلویه و بویراحمد است انتظار می رود دستگاه های اجرایی نسبت به این موضوع توجه و حساسیت بیشتری داشته باشند.

  وی با بیان اینکه این اداره کل هم اکنون با چالش هایی در زمینه تامین آب و برق برای اجرای طرح های نهضت ملی مسکن در گچساران مواجه است ابراز کرد: اجرایی ۶ سایت مسکن نهضت ملی مسکن در گچساران در قالب بیش از یکهزارو ۷۰۰ واحد در دست اجراست.

  راستا بیان کرد: این میزان مسکن ملی در مناطقی مانند خنگ بنار، کارکنان و جاده پازنان در زمینی به مساحت بیش از ۱۶ هکتار در دست ساخت است.

  وی اظهار داشت: هم اکنون ساخت ۲۴۰ واحد در قالب چهار فاز در سایت خامی گچساران در دست اجرا است که به دلیل نبود امکانات آب و برق برای ادامه ساخت با مشکل مواجه هستند.

  مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: پیمانکاران طرح نهضت ملی مسکن سایت خامی گچساران هم اکنون خاکبرداری در قالب چهار فاز در این منطقه را انجام داده اند و در حال عملیات بتن ریزی هستند.

  وی ادامه داد: به دلیل نبود آب و برق در این طرح پیمانکاران این پروژه ملی اقدام به خرید بتن و میلگرد آماده می کنند که این امر علاوه بر روند کند اجرایی این طرح موجب هزینه اجرایی بالا برای پیمانکاران این منطقه شده است.

  مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در زمینه تامین زیر ساخت های این طرح از جمله آب و برق چندین نشست تاکنون برگزار شده ولی متاسفانه دستگاه های خدمات رسان آب و برق هیچ گونه همکاری در این زمینه نداشته اند.

  راستا تاکید کرد: واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن به صورت مجتمع های چهار واحدی به مساحت ۹۸ تا ۱۰۸ متر مربع در سه تا چهار طبقه تسطیح و خاکبرداری شده اند.

  آخرین وضعیت طرح احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان

  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گچساران در پاسخ به درخواست مالکان واحدهای مسکونی در حال ساخت طرح احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان برای وام های بانکی گفت: در حال پیگیری برای افزایش وام این طرح به مبلغ ۲میلیارد ریال هستیم ولی هنوز محقق نشده است.

  محمدمراد راغ پور تاکید کرد: در زمان حاضر ۲۵۰ مسکونی طرح احیای بافت فرسوده با میانگین پیشرفت فیزیکی ۵۰ تا ۷۰ درصد در حال احداث است.

  وی بیان کرد:یکهزارو ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت از سال ۱۳۹۴ تاکنون برای احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان پرداخت شده است.

  محمدمراد راغ پور اظهار داشت: این میزان اعتبار در قالب تسهیلات ارزان قیمت و تسهیلات بلاعوض برای ۲هزارو ۲۵۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده دوگنبدان هزینه شداز این میزان ا بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال آن تسهیلات بلاعوض بوده است.

  راغ پور با بیان اینکه پنج هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده دوگنبدان وجود دارد گفت: در فاز نخست برای نوسازی سه هزار واحد مسکونی برنامه ریزی شده که تاکنون عملیات اجرایی ۲ هزار و ۲۵۰واحد انجام شده است.

  وی ادامه داد: برای نوسازی هر واحد مسکونی ۵۰۰ میلیون ریال وام بانکی ارزان قیمت و ۲۱۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض پرداخت می شود.

  وی تصریح می کند: تسهیلات بانکی با سه سال دوره تنفس، پنج درصد کارمزد و ۱۵ سال دوره بازپرداخت پرداخت شده است.

  راغ پور تاکید می کند: جمع آوری انشعاب‌های برق، آب و گاز، تخفیف در پروانه‌های ساختمانی و ضمانت زنجیره‌ای از دیگر مشوق های ارائه شده برای احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان بوده است.

  وی زیباسازی، ایمن سازی و رونق اشتغال بخش مسکن در پروژه ملی نوسازی بافت فرسوده را از پیامدهای احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان ذکر می کند.

  راغ پور تصریح کرد: بافت فرسوده دوگنبدان در زمینی به میزان ۱۶۴ هکتار در هشت محله این شهر واقع شده و در این محلات بیش از ۲۵هزار خانوار سکونت دارند.

  طرح بازآفرینی بافت فرسوده شهر دوگنبدان هم اکنون در محله های لبنان , رادک , سادات، کیامرثی و سعدی در دست اجرا ست.

  طرح احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان که سال ۱۳۸۷ تصویب شده بود چند سال به دلیل نبود اعتبار راکد بود اما با پیگیری های انجام شده عملیات اجرایی آن در چند سال گذشته آغاز شد.

  نوسازی خانه های روستایی

  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گچساران گفت: هفت هزار واحد مسکونی روستایی در این شهرستان وجود دارد که تاکنون ۵۵ درصد آنها مقاوم سازی شده است.

  محمدمراد راغ پور افزود: از سال گذشته تاکنون۱۱۰ واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات بانکی ارزان قیمت در روستاهای این شهرستان نوسازی شده است.

  راغ پور ابراز کرد: برای مقاوم سازی هر یک از این واحدهای مسکونی فرسوده روستایی تسهیلات بانکی ارزان قیمت به مبلغ یک میلیارد ریال با سود پنج درصد و دوره بازپرداخت ۱۵ ساله پرداخت شده است.

  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گچساران از افزایش مبلغ تسهیلات بانکی مسکن روستایی در گچساران خبر داد و افزود: مبلغ هر فقره تسهیلات بانکی نوسازی خانه های روستایی در سالجاری ۲ میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.

  وی با اشاره به اینکه نوسازی واحدهای مسکونی مناطق روستایی از مطالبات مردمان روستانشین است تاکید کرد: برای زیباسازی سیمای روستاها و رفاه مردم نوسازی خانه های آنان در اولویت برنامه دولت است.

  شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران دارای ۱۲۲ روستا و ۳۰ هزار نفر جمعیت روستایی، ۳۸ دهیاری و ۴۴ روستای دارای شورای اسلامی است.

  انتهای پیام/فرزانه شریفی

  This site is using SEO Baclinks plugin created by Cocktail Family

  برچسب ها:

  امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱, ۰۸:۰۰:۰۰
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اعزام سه تیم ارزیاب به مناطق روستایی تحت تاثیر زلزله در کهگیلویه وبویراحمد
 • راه‌های جلوگیری از نفوذ هکر‌ها به گوشی
 • قدم های عملی دولت برای کاهش سفرهای درمانی در کهگیلویه و بویراحمد
 • ۱۸ باشگاه ورزشی متخلف در کهگیلویه و بویراحمد اخطار دریافت کردند
 • علائم بیماری های کبدی را بشناسید
 • تشکیل کمیته بهره وری در جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد
 • نجات جان ۵۰۰ نفر گرفتار در کولاک و یخبندان شب گذشته کهگیلویه وبویراحمد+تصاویر
 • قانون بیمه کارگران ساختمانی اصلاح شد
 • تحرک بیشتر باعث تقویت حافظه می‌شود
 • عزل یک مدیر هلال احمری به خاطر تحقیر امدادگر در آذربایجان شرقی
 • جایی که اراده بچه ها بر سختی ها پیروز شد
 • بیم و امیدهای امکانات امدادرسانی به وقت حادثه در شهر یاسوج
 • جوامع محلی و محیط بانان برای احیای جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد آستین همت بالا زدند
 • خرید و فروش اعتبار کالابرگ امکان پذیر نیست
 • جمعیت هلال احمر شهرستان لنده راه اندازی میشود /رسیدن خدمات نظام به محروم ترین مناطق کهگیلویه و بویراحمد
 • تغییرات در جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد+جزئیات
 • اظهارات مدیر پیشین پروژه مطالعات باستان‌شناسی چم‌شیر/چرا حکم پایان مطالعات باستان‌شناسی چم‌شیر نابجا است؟
 • استقرار بانوان امداد گر جمعیت هلال احمر شهرستان گچساران در مرکز پاسخگویی وکشیک اداره+تصاویر
 • مشکلات کمبود آب و برق در گچساران و کهگیلویه رفع شد
 • ضرورت بهسازی جاده بین مزارع روستای آبتوت در گچساران