طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر: دوشنبه 30 آبان 1401 , 16:41:26 | کد خبر : 7690 |
 •   

  امید گچساران؛ افرادی که به دلایل مختلف چون بیماری یکی از اعضای بدنشان آنچنان ضعیف شده که دیگر توان کار کردن ندارد و زمانی شاید دیگر امیدی به زنده ماندن نداشته اند زندگی خود را مدیون خانواده بیماران مرگ مغزی هستند که رضایت به اهدای اعضای حیاتی بدن عزیزان خود داده اند. این انسان ها […]

  امید گچساران؛

  امید گچساران؛

  افرادی که به دلایل مختلف چون بیماری یکی از اعضای بدنشان آنچنان ضعیف شده که دیگر توان کار کردن ندارد و زمانی شاید دیگر امیدی به زنده ماندن نداشته اند زندگی خود را مدیون خانواده بیماران مرگ مغزی هستند که رضایت به اهدای اعضای حیاتی بدن عزیزان خود داده اند.

  این انسان ها زیرسایه فداکاری افرادی که به دلایلی چون حوادث یا بیماری دچار مرگ مغزی شده اند شانس زندگی دوباره به دست آورده اند با اشاره به تجربه روزهای سخت خود پیش از پیوند عضو و تحمل رنج بیماری اعتقاد دارند: هموطنانی که در روزهای سلامتی اقدام به گرفتن کارت اهدای عضو می کنند بهترین مصداق نوعدوستی هستند .

  آنان اگرچه هنوز هم دارو مصرف می کنند و نیازمند مراقبت هستند اما همین که مانند یک انسان عادی روزگار می گذرانند شاکر خداوند متعال و مدیون افراد اهدا کننده عضو هستند.

  سرزمین ما ایران جایگاه نخست اهدای عضو در منطقه خاورمیانه و رتبه ۳۶ در دنیا را در اختیار دارد که حاصل این اقدام خداپسندانه زندگی دوباره ۶۵ هزار هموطن پیوند عضو شده در سراسر کشور است.

  براساس آمار موجود هم اکنون ۲۵ هزار بیمار در لیست پیوند اعضا قرار دارند و میانگین روزانه هفت تا ۱۰ بیمار نیازمند عضو جان خود را از دست می دهند که در صورت نبودن فرهنگ اهدای عضو شمار جان باختگانی که یکی از اعضای بدنشان را از دست می دهند بسیار بیشتر از این آمار است

  بیمارانی که با پیوند عضو لباس عافیت پوشیده اند

  در گوشه و کنار کهگیلویه و بویراحمد که از استان های پیشتاز کشور در زمینه اهدای عضو است افراد زیادی زندگی می کنند که با صرف کمترین هزینه یکی از اعضای بدن چون قلب،کلیه و کبد را از بیماران مرگ مغزی دریافت کرده اند یکی از این افراد دختر بچه حدود چهارساله ای به نام مریم است.

  او که با یک عارضه قلبی به دنیا آمد خیلی زود نشانه بیماری در خود که سیاه شدن لب های کوچکش بود را در خود نشان داد و والدینش برای ارزیابی دلیل این علامت فرزند نورسیده خود را نزد پزشک متخصص بردند و پاسخ آنان عارضه قلبی بود.

  احمدرضا حسن پور پدر این کودک می گوید: دخترم ۲ سال زیر نظر پزشکان کهگیلویه و بویراحمد بود تا اینکه تصمیم گرفتم برای بررسی بیشتر او را به تهران ببرم و آنجا پزشکان تشخیص به ضرورت پیوند قلب برایش دادند.

  وی با اشاره به اینکه خانواده من تنها ۱۷ روز در صف انتظار دریافت عضو پیوندی بود می گوید: برای انجام جراحی پیوند قلب به بیمارستان شهید رجایی تهران معرفی شدم که با کمک گروهی از خیران سلامت نه تنها برای قلب بلکه برای هزینه های جراحی هم پولی پرداخت نکردم.

  پدر این کودک با آرزوی سلامتی برای پزشکان معالج و جراح دخترش گفت: با وجودی که بیشتر از ۲۰ ماه از زمان پیوند دخترم گذشته هنوز پزشکان نیک اندیش مذکور برای تامین دارو به من کمک می کند.

  احمدرضا کریمی جوان گچساران یکی دیگر از افرادی است که به مدد پیوند کلیه اکنون روزهای بیماری را فراموش کرده و در سلامتی به زندگی عادی برگشته است.

  او که تنها ۳۳ سال سن داشت که به دلیل فشار خون بالا هر دو کلیه خود را از دست داد می گوید: روزهایی که هر هفته چهار مرتبه و هر بار چهار ساعت زیر دستگاه دیالیز بودم تلخ ترین تجربه های زندگیم بود.

  او می گوید: با استفاده از مزایای بیمه هزینه های چندانی برای انجام جراحی پیوند و دارو پرداخت نمی کنم.

  کریمی تاکید کرد: فداکاری خانواده هایی که در سخت ترین شرایط مرگ مغزی عزیزان خود رضایت به اهدای عضو می دهند با هیچ واژه ای قابل توصیف نیست.

  مالک صفری یکی دیگر از شهروندان کهگیلویه و بویراحمد است که در سن ۳۱ سالگی به دلیل نارسایی مزمن کلیه ناچار به انجام پیوند کلیه شده است می گوید: در طول ۱۸ ماهی که با استفاده از دیالیز زندگی می کردم روزهای سختی را پشت سر گذاشته است.

  وی با اشاره به اینکه سال ۱۳۹۲ جراحی پیوند عضو انجام داده ام گفت: نزدیک به یک دهه زندگی خود را مدیون فردی هستم که او را نمی شناسم.

  وی البته این را هم گفت که با توجه به اینکه پس از پیوند عضو نیاز به مراقبت های ویژه چون پرهیز از برداشتن اجسام سنگین و رژیم غذایی خاص دارند نیاز است تا افراد خیر یا دولت پس از جراحی افرادی که در مشاغل با فعالیت های سنگین فعالیت می شوند حمایت شوند.

  او با اشاره به اینکه برای امرار معاش چاره ای جز کار در یک سوپرمارکت به عنوان شاگرد ندارد تاکید کرد: برخی از استفاده کنندگان از عضو پیوندی در ۲ راهی مراقبت از سلامت خودو تامین درآمد هستند.

  پیوند و اهدای عضو در کهگیلویه و بویراحمد به روایت آمار

  با رواج فرهنگ پیوند عضو در میان مردم کهگیلویه بویراحمد، خانواده بیماران مرگ مغزی شده خود با واحد هماهنگی پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج زمینه اهدای اعضای بدن بستگان خود را فراهم می‌کنند.

  مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یاسوج می گوید: ۴۰۰ شهروند کهگیلویه و بویراحمد که عضو پیوندی دریافت کرده اند زندگی و سلامتی خود را مدیون ایثارگری خانواده هایی است که اهدای عضو بیماران مرگ مغزی خود پیوند رضایت داده اند.

  اعضای حیاتی بیش از ۲۰۰ بیمار مرگ مغزی کهگیلویه و بویراحمد از سال ۱۳۹۱ تاکنون به بیماران نیازمند اهدا و برای پیوند به بیمارستان پیوند شیراز ارسال شده است.

  سینا سعیدی افزود:۳۰ عضو حیاتی بدن ۱۹ بیمار مرگ مغزی از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون به بیماران نیازمند اهدا شده که نیمی از این تعداد امسال اهدا شده است.

  وی با اشاره به اینکه امسال ۱۰شهروند کهگیلویه و بویراحمد به علت حوادث یا بیماری دچار مرگ مغزی شدند که اعضای بدن ۹ نفر از این تعداد اهدا شده است میزان رضایتمندی خانواده ها برای اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی را مطلوب ارزیابی کرد.

  مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یاسوج بدون اشاره به آمار گفت: تاکنون شمار زیادی از مردم کهگیلویه و بویراحمد داوطلب دریافت کارت اهدای عضو شده اند.

  سعیدی تصریح کرد: همه شهروندان نوعدوست می‌توانند با ارسال کد ملی خود به شماره ۳۴۳۲ به صورت سریع و آسان داوطلب اهدای عضو شوند.

  مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یاسوج عنوان کرد: همچنین افرادی که قصد دارند نسبت به اهدای عضو اقدام نمایند می توانند کد #۳۴۳۲*۳* را در تلفن همراه خود شماره گیری کنند تا کارت اهدای عضو برای آنان ارسال شود.

  وی تاکید کرد: داوطلبان اهدای عضو علاوه بر آن نیز می‌توانند در سایت اینترنتی اهدای عضو ایرانیان Ehda.Center ثبت نام کنند.

  سعیدی توضیح داد: بخش عمده ای از اهدا کنندگان عضو در این استان بر اثر سوانح رانندگی مرگ مغزی شده اند و سکته های مغزی و سقوط از ارتفاع از دیگر دلایل مرگ مغزی در کهگیلویه و بویراحمد است.

  وی ابراز داشت: اعضایی مانند کلیه، کبد، پانکراس و قرنیه در سه بیمارستان شهرهای یاسوج، دوگنبدان و دهدشت از سوی متخصصان اعزامی از شیراز برداشت و برای پیوند به استان فارس ارسال می شود.

  جوان‌ترین اهدا کننده عضو در این استان کودک ۱۹ ماهه و مسن‌ترین اهدا کننده عضو فردی ۷۱ ساله بوده است.
  واحد فراهم آوری پیوند اعضا از سال ۱۳۹۰ در دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در این استان حدود ۷۲۶ هزار نفری فعال شده است.

  تاریخچه پیوند عضو

  پیوند اعضای بدن به مفهوم مدرن و کنونی آن یعنی جایگزینی یک عضو با عضو مشابه درطب ایران، درسال ۱۳۱۴ با انجام پیوند قرنیه توسط شادروان دکتر شمس پایه‌گذار چشم پزشکی مدرن در ایران در تهران انجام شد و با آموزش دستیاران و جراحان چشم دراین بخش ادامه یافت و به دنبال آن و با کمی فاصله دکتر خدا دوست، استاد جراحی چشم دانشگاه شیراز این کار را دنبال کرد و پیوند قرنیه را که مورد نیاز بسیاری از بیماران بود، انجام داد.

  نخستین پیوند کلیه در ایران در سال ۱۳۴۷ در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز توسط دکتر سنادی زاده انجام شد که از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ نزدیک به ۸۰ مورد پیوند کلیه انجام شد که به دلیل نبودن امکان برداشت در داخل کشور اعضای اهدایی از کشورهای خارجی وارد می شد.‏

  به گفته متخصصان هشت عضو و ۵۲ بافت انسانی افراد مرگ مغزی قابل اهدا است و اعضایی مانند ۲ کلیه، کبد، روده،۲ ریه، پانکراس و قلب در صورت اهدا جان انسان ها را نجات می دهد،بافت های انسانی مانند پوست، قرنیه ها، مفاصل و استخوان با هدف پیشگیری از معلولیت اهدا می شود.

  انتهای پیام/فرزانه شریفی

  This site is using SEO Baclinks plugin created by Cocktail Family

  برچسب ها:

  امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱, ۰۶:۲۷:۰۳
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اعزام سه تیم ارزیاب به مناطق روستایی تحت تاثیر زلزله در کهگیلویه وبویراحمد
 • راه‌های جلوگیری از نفوذ هکر‌ها به گوشی
 • قدم های عملی دولت برای کاهش سفرهای درمانی در کهگیلویه و بویراحمد
 • ۱۸ باشگاه ورزشی متخلف در کهگیلویه و بویراحمد اخطار دریافت کردند
 • علائم بیماری های کبدی را بشناسید
 • تشکیل کمیته بهره وری در جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد
 • نجات جان ۵۰۰ نفر گرفتار در کولاک و یخبندان شب گذشته کهگیلویه وبویراحمد+تصاویر
 • قانون بیمه کارگران ساختمانی اصلاح شد
 • تحرک بیشتر باعث تقویت حافظه می‌شود
 • عزل یک مدیر هلال احمری به خاطر تحقیر امدادگر در آذربایجان شرقی
 • جایی که اراده بچه ها بر سختی ها پیروز شد
 • بیم و امیدهای امکانات امدادرسانی به وقت حادثه در شهر یاسوج
 • جوامع محلی و محیط بانان برای احیای جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد آستین همت بالا زدند
 • خرید و فروش اعتبار کالابرگ امکان پذیر نیست
 • جمعیت هلال احمر شهرستان لنده راه اندازی میشود /رسیدن خدمات نظام به محروم ترین مناطق کهگیلویه و بویراحمد
 • تغییرات در جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد+جزئیات
 • اظهارات مدیر پیشین پروژه مطالعات باستان‌شناسی چم‌شیر/چرا حکم پایان مطالعات باستان‌شناسی چم‌شیر نابجا است؟
 • استقرار بانوان امداد گر جمعیت هلال احمر شهرستان گچساران در مرکز پاسخگویی وکشیک اداره+تصاویر
 • مشکلات کمبود آب و برق در گچساران و کهگیلویه رفع شد
 • ضرورت بهسازی جاده بین مزارع روستای آبتوت در گچساران