طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400 , 13:28:05 | کد خبر : 3456 |
 •   

  امید گچساران؛ از آنجا که موزه ها یکی از ارکان توسعه گردشگری فرهنگی محسوب می شود و با توجه به اینکه جای این زیرساخت مهم در کهگیلویه و بویراحمد تا همین چند سال پیش تقریبا خالی بود مسئولان دولت یازدهم و دوازدهم تلاش های گسترده ای را برای توسعه موزه ها در این استان انجام داده اند. […]

  امید گچساران؛

  امید گچساران؛

  از آنجا که موزه ها یکی از ارکان توسعه گردشگری فرهنگی محسوب می شود و با توجه به اینکه جای این زیرساخت مهم در کهگیلویه و بویراحمد تا همین چند سال پیش تقریبا خالی بود مسئولان دولت یازدهم و دوازدهم تلاش های گسترده ای را برای توسعه موزه ها در این استان انجام داده اند.

  ایجاد موزه در ایران به دوره قاجار و پس از سفر ناصرالدین شاه در ۱۲۴۹ هجری خورشیدی به اروپا و بازدید از موزه این کشورها برمی گردد اما کهگیلویه و بویراحمد با وجود داشتن بیش از سه هزار شیء تاریخی، ظرفیت های صنعت نفت و پیشینه فرهنگی تا زمان شروع بکار دولت تدبیر و امید حرف چندانی در حوزه موزه نداشت.

  موزه تنها یک ساختمان برای نشان دادن اشیای تاریخی نیست بلکه محلی برای معرفی فرهنگ و تاریخ یک ملت به جهانیان و نسل های آینده است به همین دلیل تکمیل موزه باستان شناسی یاسوج در اولویت برنامه های مسوولان میراث فرهنگی قرار گرفت به گونه ای که این طرح در واپسین ماه های فعالیت دولت تدبیر و امید آماده بهره برداری شده است.

  «موزه» به عنوان مکانی  که مجموعه بزرگی از آثار باستانی و اشیای ارزشمند در آن نگهداری و در برابر دید همگان قرار داده می شود، در لغت از واژه فرانسوی «Musee» گرفته شده است و در زبان انگلیسی به آن «میوزیم» (museum) می گویند.
  به باور کارشناسان موزه هرکدام از آثار موجود در این مکان ها، بازتابی از محیط زیست طبیعی انسان ها و میراث فرهنگی آنان است.

  موزه باستان شناسی یاسوج آماده بهره برداری

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد می گوید: پروژه موزه باستان‌شناسی یاسوج پس از ۱۴ سال از آغاز عملیات آماده بهره‌برداری شده است.

  مجید صفایی اظهار کرد:عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۸۶ آغاز شد اما به دلیل مشکلات اعتباری اتمام و بهره‌برداری از آن امسال به نتیجه رسیده است.

  وی اضافه کرد:این موزه با زیربنای ۲ هزار و ۷۵۰ مترمربع در زمینی به مساحت ۱۱ هزار مترمربع احداث‌ شده است.

  او تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ۳ هزار شیء موزه‌ای در سالن این موزه به مساحت ۶۰۰ متر به نمایش گذاشته خواهد شد.

  صفایی اضافه کرد: خرید و تکمیل تجهیزات و لوازم اداری موزه در دست اقدام است.

  وی ادامه داد:برای تکمیل پروژه موزه باستان‌شناسی یاسوج قریب به ۱۳۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

  موزه نفت گچساران

  با توجه به اینکه گچساران حدود ۲۰ درصد نفت کشور را تأمین می‌کند احداث موزه نفت این شهرستان با هدف به نمایش گذاشتن قدیمی‌ترین وسایل اکتشافی صنعت نفت مورد توجه مسئولان قرار گرفت و تاکنون طرح مطالعاتی آن تکمیل و در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن کلید می خورد.

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد از پایان عملیات مطالعاتی پروژه موزه صنعت نفت گچساران خبر داد.

  مجید صفایی اظهار داشت: برای اجرای طرح مطالعاتی موزه نفت گچساران سه میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

  صفایی با بیان اینکه طرح موزه نفت گچساران به زودی وارد فاز عملیات اجرایی می‌شود، تاکید کرد :این پروژه در زمینی به مساحت ۱۲ هزار مترمربع در مرکز شهر دوگنبدان اجرا می‌شود.

  او با بیان اینکه این طرح یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های موزه‌ای در جنوب کشور است، بیان کرد:موزه نفت گچساران با توجه به سنگینی ابزارهای قابل‌ نمایش در ۲ بخش فضای بسته و باز در یک طبقه احداث خواهد شد.

  صفایی عنوان کرد: این طرح می‌تواند در توسعه گردشگری این شهرستان و جذب گردشگران نقش بسزایی ایفا کند.

  قدیمی‌ترین چاه نفت گچساران در منطقه‌ای مرتفع به نام سقلاطون قرار گرفته و به علت مرتفع بودن این منطقه گچساران به بام نفتی ایران معروف است که این خود می تواند جذابیت های زیادی برای پژوهشگران صنعت نفت داشته باشد.

  منطقه نفت‌خیز گچساران نخستین بار در فاصله سال‌های ۱۳۰۲ و ۱۳۰۳ هجری شمسی، به وسیله کنسرسیوم دارسی مورد مطالعه قرار گرفت و استخراج نفت از میدان گچساران در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی از چاه شماره ۱۳ این شهرستان آغاز شد.

  مرمت و ساماندهی اشیای تاریخی

  معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد:طرح مرمت یکهزار قطعه از اشیای تاریخی موزه باستان شناسی یاسوج از دیگر اقدام ها برای حفظ مواریث کهن در سال های اخیر بوده است.

  رحیم دادی نژاد تاکید کرد:۲ هزار و ۱۷۴ شی تاریخی کهگیلویه و بویراحمد نیز در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

  موزه داری خصوصی

  معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت:در زمان حاضر سه موزه شخصی شامل موزه سکه و اشیای تاریخی یاسوج و موزه های اشیا و اسناد تاریخی گچساران و سوق در کهگیلویه وبویراحمد فعالیت می کند.

  وی ابراز داشت: هفت پروانه موزه های شخصی سال ۱۳۹۲ تاکنون از سوی این اداره صادر شده است.

  معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در یک ساله گذشته۴۰۰ میلیون ریال اعتبار برای مرمت موزه اقوام در گچساران هزینه شده هستند.

  دادی نژاد افزود:میراث فرهنگی استان با اعطای مجوز و کمک های بلاعوض برای مرمت اشیای موجود در موزه های خصوصی از موزه داری شخصی حمایت می کند.

  ۲ هزار اثر میراث فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد مشهور به دیار آریوبرزن وجود دارد و حدود۸۰۰ اثر میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

  استان کهگیلویه و بویراحمد با سابقه تاریخی چندین هزار ساله و وجود بیش از ۷۰۰ اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده نیازمند تکاپویی جدی برای مرمت آثار باستانی است.
  کهگیلویه و بویراحمد بخشی از تمدن عیلام بوده و در دوره بعد از اسلام و همچنین بعد از ورود آرایی‌ها جزئی از خاک تمامی حکومت‌های ایران بود.

  انتهای پیام/فرزانه شریفی

  This site is using SEO Baclinks plugin created by Cocktail Family

  برچسب ها:

  امروز سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰, ۱۱:۱۶:۲۰
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • ۱۰ آبخشور حیات وحش در گچساران و بهمئی مرمت و آبگیری شد
 • دمای چهار ایستگاه هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد از ۴۴درجه گذشت
 • خانه‌های تاریخی کهگیلویه و بویراحمد منزلگاه صنایع دستی می‌شود
 • توسعه اقتصادی مطالبه مردم کهگیلویه و بویراحمد از رییس جمهور آینده
 • وزیر راه و شهرسازی:موجر ملزم به تمدید اتوماتیک قرارداد اجاره با مستأجر است اما در شرایطی می تواند این قرارداد را فسخ کند+جزئیات
 • دستگیری قاتل کمتر از ۲۴ ساعت پس از وقوع قتل در گچساران
 • برداشت شیرابه گیاه دارویی آنغوزه در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد
 • درگیری منجر به قتل درگچساران
 • معاون رئیس جمهور: مهلت ثبت‌نام تسهیلات کرونایی تمدید شد+جزئیات
 • با رای دیوان عدالت اداری: سود، جریمه و کارمزد وام کشاورزان خسارت دیده بخشیده شد+جزئیات
 • دستگیری باند سارقان موبایل قاپ درگچساران/تصاویر
 • انتظارات شهروندان گچسارانی از رییس جمهور آینده
 • قیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با افزایش متوسط ۲ میلیون تومانی همراه است+جدول قیمت ها
 • اقدامهایی برای کاهش اثرات خشکسالی بر کشاورزان کهگیلویه وبویراحمد
 • ۳۰ دستگاه دمنده مهار آتش در کهگیلویه وبویراحمد توزیع شد
 • خشکسالی و ضرورت مشارکت مردمی برای تامین آب حیات وحش در گچساران
 • در صحن علنی صورت گرفت؛ رأی قاطع نمایندگان به کلیات لایحه نظام رتبه بندی معلمان+جزئیات
 • بر اساس اعلام بانک مرکزی؛ نرخ سود بین بانکی به زیر ۱۹ درصد رسید
 • مهاجرت معکوس ارمغان توانمندسازی روستاهای گچساران
 • نجات جان دو کوهنورد در دو منطقه از کوه دنا/تصاویر