طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر: شنبه, 21 نوامبر , 2020 | 08:06 | کد خبر : 2426 |
 •   

  به گزارش امید گچساران به نقل از مهرمعاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش ‏و پرورش گفت: برای ۸۸ هزار معلمی که مشمول قانون تبدیل وضعیت هستند جای نگرانی نیست و بر عهده دولت است که تا پایان ۱۴۰۰ آنها را تعیین تکلیف کند.  علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش […]

  امید گچساران؛

  به گزارش امید گچساران به نقل از مهرمعاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش ‏و پرورش گفت: برای ۸۸ هزار معلمی که مشمول قانون تبدیل وضعیت هستند جای نگرانی نیست و بر عهده دولت است که تا پایان ۱۴۰۰ آنها را تعیین تکلیف کند. 

  علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش ‏و پرورش‬  در خصوص آخرین وضعیت تبدیل وضعیت نیروهای نهضتی، حق التدریس گفت: آموزش و پرورش یک دستگاه اجرایی است که ملزم به اجرای قوانین است و آنچه به صراحت در قانون آمده باید ملاک عمل باشد. اصلاحیه قانون تبدیل وضعیت برخی نیروهای آموزش و پرورش که در سال ۹۷ تصویب شد جامعه هدفش تبدیل وضعیت ۵۸ نیروی انسانی در آموزش و پرورش بود. استفساریه‌ای در اردیبهشت سال ۹۸ انجام شد و یازدهمین اصلاحیه به این مصوبه اضافه شد و ۳۰ هزار نیروی دیگر نیز برای تبدیل وضعیت اضافه شد که در مجموع ۸۸ هزار نفر مشمول اجرای این قانون شدند و ما مکلف هستیم تا پایان برنامه ششم توسعه این تعداد نیروی انسانی را تبدیل وضعیت کنیم.

  وی ادامه داد: این قانون باید در سال‌های ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ اجرا شود. در متن قانون سال ۹۷ اشاره شده است که آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی ابتدا باید در یک آزمون داخلی شرکت کنند و اگر در آن قبول شدند به دانشگاه فرهنگیان معرفی شوند و دوره مهارت آموزی را بگذرانند و بعد تبدیل وضعیت شوند. ما آزمون را برگزار کردیم و تعدادی در این آزمون قبول شدند. حال عده‌ای در مجلس به دنبال این هستند که این آزمون نیز حذف شود و چون ابهامات اجرایی ایجاد شد ما سال ۹۸ نتوانستیم آن را اجرا کنیم ولی تعداد مشمولین این قانون را دریافت کردیم. یعنی ۲۵۵۰۰ نفر را از سال ۹۸ داریم که تبدیل وضعیت آنها به آموزش و پرورش ابلاغ شده است و به استان‌ها نیز اعلام کرده‌ایم. پیگیری‌های ما از سازمان امور اداری و استخدامی برای سهمیه تبدیل وضعیت برای سال ۹۹ ادامه دارد و برای سال ۱۴۰۰ نیز باید مجوز بگیریم تا در نهایت آن ۸۸ هزار نفر تبدیل وضعیت شوند چون قانون درباره آنها صراحت دارد.

  معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش ‏و پرورش‬ تاکید کرد: برای کسانی که مشمول این قانون هستند جای هیچ نگرانی وجود ندارد و بر عهده دولت است که تا پایان ۱۴۰۰ آنها را تعیین تکلیف کند. اما درباره کسانی که مشمول این قانون نمی‌شوند آموزش و پرورش هیچ اختیاری ندارد. به طور مثال ما درباره نیروهای نهضتی که در آزمون قبول نشدند هیچ اختیاری نداریم حال چه تحصن بکنند و چه نکنند. تا زمانیکه برداشتن آزمون در مجلس تصویب نشود و در شورای نگهبان هم تصویب نشود و تبدیل به قانون نشود برای ما موضوعیت ندارد.

   

  وی در پاسخ به اینکه ۲۵۵۰۰ نیرو از ۸۸ هزار نیرو ابلاغ شده است اما در نیمه دوم سال ۹۹ هستیم و تکلیف باقیمانده ۸۸ هزار نفر چه می‌شود، نیز بیان کرد: به زودی ما برای سال ۹۹ مجوزها را می‌گیریم و باقیمانده نیروهای تعیین تکلیف نشده برای ۱۴۰۰ می‌مانند.

  الهیار ترکمن همچنین در پاسخ به این پرسش که طرح رتبه بندی معلمان که این روزها به کمیسیون اجتماعی دولت ارجاع شده در صورت تصویب آیا صرفاً به اضافه شدن حقوق معلمان می‌انجامد یا اجرای نظام رتبه بندی خواهد بود که به اصلاح فرایند کیفیت بخشی به عملکرد معلمان می‌انجامد نیر گفت: رتبه بندی ابزار مناسبی برای آموزش و پرورش است و هدفش این است که کیفیت را بالا ببرد و ساز و کار خودانگیزشی در معلمان ایجاد کند و نیروی کیفی موثر که نقش فعالی در تعلیم و تربیت دارند را ترغیب به رشد کند و در قبال این رشد مزایایی به افراد تعلق می‌گیرد که می‌تواند این مشوق‌ها مالی یا غیرمالی باشد.

  وی اظهار کرد: رتبه بندی از سال ۹۴ در واقع اجرا شد. با توجه به تفاوت دریافتی کارکنان دولت و معلمان سعی شده بود با استفاده از این مکانیزم که بیشتر روی مشوق‌های مالی متمرکز بود این فاصله کم شود که سال ۹۸ این اتفاق افتاد و ما یک ساختار سازی را انجام دادیم. تعیین صلاحیت‌های حرفه‌ای و تخصصی نیز احراز شد اما بیشتر تمرکز بر مشوق‌های مالی بود که جامعه مورد نظر نیز همان را مطالبه می‌کرد. در ادامه در عمل به قانون ششم توسعه رتبه بندی حرفه‌ای معلمان باید تدوین می‌شد و خواست مجلس نیز این بود که دولت یک لایحه‌ای در این خصوص ارائه دهد. ما آن را تهیه کردیم و تمام ارکان نظام رتبه بندی در آن دیده شده تا مراحلش طی شود و تبدیل به قانون شود. اگر قانون شود دوره اجرایی مشخصی خواهد داشت و غیرقابل تغییر است.

  معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش ‏و پرورش‬ ادامه داد: اینکه نوع صلاحیت‌ها باید چه باشد و چطور ایجاد شود و بعد چگونه باید ارتقا پیدا کند و چه امتیازاتی خواهد داشت ‬ و مشوق‌های مالی و غیرمالی آن همگی مشخص شده است. الان در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است تا به مجلس ارسال شود و بتوانیم در ۱۴۰۰ آن را دنبال کنیم.

  وی درباره اینکه این مشوق‌های غیرمالی شامل چه چیزهایی خواهد بود گفت: به طور مثال می‌توانم به بحث انتصاب مدیران مدرسه اشاره کنم که یک مشوق غیرمالی است یا اعزام معلمان به خارج از کشور. هر چند همین‌ها به اصلاحات نظام پرداخت نیز می‌انجامد. موضوع مهم این است که ما باید در آینده به سمت این برویم که برای آموزش و پرورش قانون خاص داشته باشیم. اینکه آموزش و پرورش از قوانین عام تبعیت می‌کند مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است. در این سال‌ها وجود یک نگاه سلیقه‌ای و نبود تفکر سیستمی و محدودیت‌های قوانین عام مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است. مشکل این نیست که مسئولان نخواهند کاری برای معلمان انجام دهند بلکه محدودیت‌های قانونی اجازه نمی‌دهد.

  وی در پایان گفت: ما در لایحه رتبه بندی که پیش بینی کردیم به دنبال کپی‬ برداری از‬ نظام رتبه بندی در آموزش عالی نبودیم و دقیقاً بر اساس ‏شرایط خاص و حرفه تدریس در مدارس تنظیم کردیم.

  انتهای پیام

  امروز شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • نگرانی از بازگشت و خیز جدید بیماری در بهمن و اسفند/ مخالفت وزارت بهداشت با بازگشایی مدارس
 • عضو هیئت رئیسه مجلس: پسرخاله وزیر گوشت وارد می کند! / قیمت گوشت باید ۳۸ هزارتومان باشد
 • تخصیص بیش از ٢هزار میلیارد تومان برای مشاغل خانگی در سال ١۴٠٠
 • آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به واحدهای صنعتی رسید/۶ استان کشور درگیر این بیماری شده‌اند
 • قانون جدید چک، مانعی در برابر صدور چک بلامحل/ سقف اعتباری صدور چک بر چه اساسی تعیین می‌شود؟
 • ثبات نرخ مرغ در بازار/ قیمت به ۲۰ هزار تومان رسید
 • آگاه سازی اجتماعی ،حتما بخوانید/چه کسانی عضو هیأت اجرایی انتخابات‌اند و چه وظایفی دارند؟چرا چینش هیئت های اجرایی انتخابات برای برخی سیاسیون مهم است؟
 • قیمت تخم مرغ به شانه ای ۴۸ هزار تومان رسید!یارانه ماهانه ۴۵ هزارتومان
 • ثبت نام دور جدید طرح ملی مسکن از صبح پنجشنبه این هفته آغاز می‌شود+جزئیات و نشانی سایت ثبت نام
 • مدیر شرکت پست گچساران ازافزایش چشمگیر خریدهای اینترنتی در گچساران خبرداد
 • عرضه تخم مرغ بالاتر از شانه ای ۳۴ هزار تومان گرانفروشی است
 • رئیس مرکز شماره‌گذاری راهور ناجا مراحل و شرایط شماره‌گذاری اینترنتی خودروها را تشریح کرد
 • کرونا، مصرف گوشت قرمز را ۴۰ درصد کاهش داد
 • آغاز به کار طرح ملی یاس در کهگیلویه و بویراحمد با همکاری جمعیت هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی رحمت الله درعلیه استان /تصاویر
 • مهلت ۱۵ روزه شورای نگهبان برای رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات
 • جزئیات پرداخت تسهیلات جدید کرونا اعلام شد
 • ۱۷۰ نفر نجاتگر هلال احمر آماده ی خدمت به مردم/تصاویر
 • انعقاد قرارداد بیمه حرف و مشاغل آزاد و  درخواست کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی غیرحضوری شد
 • مدیرکل امور مستمری بگیران تأمین اجتماعی: حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۲.۸ میلیون تومان است
 • اطلاعیه شماره یک وزارت رفاه درخصوص حمایت معیشتی از اقشار کم درآمد