طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر: سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ , ۱۲:۲۷:۰۸ | کد خبر : 8885 |
 •   

  امید گچساران؛ اسعد تقی زاده مردی که برای حفاظت از گونه های جانوری حیات وحش تا پای مرگ رفته اما همچنان دست از تلاش برای حفظ منطقه حفاظت شده دنا برنداشته خاطرات تلخ و شیرینی از ۲۳ سال محیط بانی در این بخش از طبیعت زاگرس دارد. این محیط بان یکی از شیرین ترین خاطرات […]

  امید گچساران؛

  امید گچساران؛

  اسعد تقی زاده مردی که برای حفاظت از گونه های جانوری حیات وحش تا پای مرگ رفته اما همچنان دست از تلاش برای حفظ منطقه حفاظت شده دنا برنداشته خاطرات تلخ و شیرینی از ۲۳ سال محیط بانی در این بخش از طبیعت زاگرس دارد.

  این محیط بان یکی از شیرین ترین خاطرات خود از محیط بانی را لحظه رسیدن مادر و فرزند (بزکوهی و برغاله) به یکدیگر در دنا ذکر می کند.

  تقی زاده تشریح کرد: داستان از آنجا شروع شد که یک طبیعت دوست هنگام گشت و گذار در دنا بزغاله تنهایی را مشاهده می کند و به علت نگرانی از تهدیدهای شکارچیان آن را به اداره کل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تحویل می دهد.

  وی تاکید کرد:کارشناسان محیط زیست بزغاله را به منطقه حفاظت شده دنا و همان محلی که طبیعت دوست آن را پیدا کرده بود برده و در کمین می نشینند، ناگهان مادرش که در ارتفاعات بالا دست به دنبال فرزندش می گشت با مشاهده او به سرعت برق و باد خود را به نزد فرزندش رساند و او را با خود به آشیانه برد.

  تقی زاده با اشاره به اینکه لحظه حرکت بز وحشی تا رسیدن به نزد بزغاله اش یکی از خاطرات به یادماندنی و فراموش نشدنی خود از دوران محیط بانی اش در ذخیره گاه دناست از شکارچیان خواست تا هرگز بچه های جانوران را از مادرشان جدا کنند.

  این محیط بان البته خاطرات ترسناکی از گشت زنی های خود در دنا هم دارد (با وجود آموزش های سازمان محیط زیست درباره نحوه ورود به طبیعت بر اثر بی احتیاطی) او از روزی که زیپ کوله پشتی اش در طبیعت دنا بازمانده و یک مار در آن جا گرفته بود و او ناغافل آن را بسته و پس از رسیدن به خانه متوجه وجود مار در کوله پشتی خود شد را به عنوان یکی دیگر از خاطرات به یادماندنی خود از تجربیات محیط بانی معرفی می کند.

  تقی زاده همچنین از روزی گفت که حساسیت زیاد او نسبت به رهاسازی زباله و عزمش برای تذکر به خاطیان باعث شناسایی شکارچیان کل و بز شد.

  او تاکید کرد: در آن روز وقتی از پیامدهای ریختن زباله در طبیعت با خاطیان سخن می گفتم متوجه کوله پشتی های آنان شدم و پس از جست و جو لاشه کل و بز را کشف کردم که از قساوت شکارچیان و کشتن این موجودات زیبا بسیار متاثر شدم.

  تقی زاده اما تلخ ترین خاطرات زندگی خود را روزی ذکر کرد که بالگردها از شدت برف و بوران نمی توانستند در محل سقوط هواپیمای تهران به یاسوج بنشینند و داوطلبانه به همراه چند محیط بان دیگر پس از ۳۰ ساعت پیاده روی در سخت ترین شرایط به محل سقوط رسیدند.

  او تاکید کرد: امکان ماندن در سرمای شدید ارتفاعات و بوران نبود و در مدت زمان کوتاهی توانستیم تنها روی پیکرهای جانباختگان را با برف بپوشانیم تا مورد دستبرد کلاغ ها قرار نگیرند.

  کمبود امکانات

  این محیط بان دوران دیده البته از کمبود امکانات که منجر شده محیط بانان برای دستگیری شکارچیان دست به راهبندان شبانه بزنند هم گفت و تاکید کرد: هنگام مشاهده نشانه هایی بر حضور متخلفان برای دستگیری آنان شکارچیان ناچار به راهبندان شبانه هستند.

  او اظهار کرد: در راهبندان شبانه با توجه به اینکه امکان استفاده از تجهیزات روشنایی به دلیل فرار شکارچیان وجود ندارد خطرات مختلفی همچون گزش خزندگانی مانند مار وجود دارد که در صورت وجود تجهیزات دوربین در شب نیاز به انجام راهبندان شبانه وجود ندارد.

  تقی زاده تاکید کرد: میزان عرصه هایی که هر محیط بان باید در کهگیلویه و بویراحمد صیانت کند بیشتر از استاندارد جهانی است به همین علت کار من و همکارانم بسیار سخت است.

  کمبود محیط بان در استان

  رئیس اداره روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان با داشتن ۳۱۲ هزار هکتار منطقه حفاظت شده و با توجه به توپوگرافی کوهستانی و سختگذر با کمبود نیروی محیط بان مواجه است.

  هادی سینایی افزود: در مجموع ۷۵ محیط بان هم اکنون از مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد صیانت می کنند که با استاندارد کشوری فاصله بسیاری دارد.

  وی ادامه داد: براساس استانداردهای کشوری و جهانی برای هر یک هزار هکتار منطقه حفاظت شده نیاز به یک نفر محیط بان است در حالی که در کهگیلویه و بویراحمد برای بیش از چهار هزار هکتار عرصه یک محیط بان خدمت می کند.

  وی تاکید کرد که محیط بانان استان با وجود مشکلاتی مانند گستردگی وظایف، کمبود تجهیزات، کوهستانی بودن استان و پراکندگی مناطق با تمام توان از طبیعت و حیات وحش پاسداری می‌کنند.

  سینایی عنوان کرد: در سال های اخیر محیط زیست تلاش کرده است محیط بانان را به تجهیزات روز محیط بانی مجهز کند چرا که بهره وری از تجهیزات به روز توسط محیط بانان می‌تواند به حفاظت هر چه بهتر محیط زیست بیانجامد .

  سینایی گفت: با وجود کمبود نیروی محیط بان، منطقه خاییز در حوزه بهبهان و همچنین ضلع شمالی منطقه حفاظت شده دنا و پارک ملی آنکه جزو حوزه سمیرم (استان اصفهان) محسوب می‌شوند تحت حفاظت محیط بانان کهگیلویه و بویراحمد هستند.

  وی افزود: برای حفاظت بیشتر از مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست از دوستداران محیط زیست به عنوان همیار افتخاری استتفاده می کند و افرادی که مایل به همکاری باشند می توانند با مراجعه به سایت این سازمان اطلاعات درخواست شده را تکمیل کنند که پس از بررسی اطلاعات و تایید صلاحیت کارت همیار طبیعت برای آنان صادر می شود.

  هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامی با وسعت ۲۵ هزار و ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با ۲ هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.

  کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است.

  پارک ملی و منطقه حفاظت شده دناست که با وسعتی معادل ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار دارای ۱۵۵ گونه جانوری پرنده، ۲۴ گونه جانوری پستاندار، ۲۰ گونه آبزی و ۳۹ خزنده است این منطقه یکی از غنی‌ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و دنیاست که در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی سازمان یونسکو به عنوان اولین ذخیره گاه بعد از انقلاب، دهمین ذخیرگاه بیوسفری ایران و پانصد و پنجاهمین ذخیره‌گاه دنیا به ثبت رسید.

  انتهای پیام/فرزانه شریفی

  This site is using SEO Baclinks plugin created by Cocktail Family

  برچسب ها:

  امروز سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲, ۰۶:۳۳:۵۰
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • تعلیق محسن برهانی از عضویت در هیأت علمی دانشگاه تهران؛ برهانی در ترم جدید تدریس نخواهد داشت
 • تامین زیرساخت ها برای اتصال شعب اخذ رای کهگیلویه و بویراحمد به فیبرنوری
 • ملاقات مردمی معاون توسعه مدیریت استانداری برگزار شد
 • گام های استوار صنعت نفت گچساران برای حمایت از توان متخصصان داخلی
 • نظارت بر توزیع آرد و کیفیت نان در کهگیلویه و بویراحمد جدی است
 • ملاقات عمومی معاون عمرانی استانداری برگزار شد
 • جزییات قتل ناموسی در سردشت کردستان/ پدر دختر ۱۶ ساله: دخترم به حرف هایم گوش نداد، خفه اش کردم
 • آخرین وضعیت رسیدگی به طرح ساماندهی تجمعات در کمیسیون امور داخلی/ بعید است تصویب این طرح به عمر مجلس یازدهم برسد
 • خطر امنیتی افزایش تعداد افغان ها در ایران بعد از تسلط طالبان و داعش در افغانستان
 • پرداخت وام به سربازها/ جزئیات
 • برخورد با مامور پلیس راهوری که باتوم پرتاب کرد
 • ۱۰ هزار نیروی پرستاری در بخش درمان استخدام می شوند
 • “بلاد شاپور” جهانی شد و این آغاز راه است
 • زمین لرزه شهرهای دوگنبدان، باشت و چرام خسارت جانی نداشت
 • همه دستگاه های اجرایی برای بازگشایی مدارس پای کار باشند 
 • تن ماهی گران شد/ نایب رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران: با کمبود ماهی روبرو شده ایم
 • تجلیل از چهار هزار پیشکسوت دفاع مقدس در کهگیلویه وبویراحمد
 • ملاقات مردمی معاون سیاسی استانداری کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد
 • سویه پیرولا وارد کشور نشده است
 • ۸ نشانه مهم بیماری کلیه که باید جدی بگیرید